Przejdź do treści

Jakie zwierzę okaże się najlepsze dla dzieci?

pies dla dziecka

Mama i tata, jacy pierwszy raz stoją przed wyborem zwierzątka dla swojego dziecka bez wątpienia rozmyślają o tym, jaki pupil jest najlepszy. O tym, że wpływ zwierząt na dziecko jest pozytywny nie trzeba kogokolwiek przekonywać. Kontakt z psem, kotem albo innym zwierzątkiem nadającym się do wychowania w domu powoduje, że maluchy nauczą się obowiązkowości za żywą istotę a także są w większym stopniu empatyczne. Ponadto zwierzaki wykazują też wpływ terapeutyczny.

Zwykle dzieci proszą mamę i tatę o pieska, kota albo o królika i dzieje się to około ich 3 roku życia. Podopiecznym podoba się przyjazna w odbiorze psia sierść i chętniej z pupilami się będą bawić. Teraz najbardziej popularne są psy. Dzieci mogą z nimi spędzić cały czas: podczas zabaw w parku, na spacerze i w domu. Chętnie typowane są też koty i świnki morskie. Decydując się na pupila pod kątem malucha, tata musi mieć pojęcie o tym, że pupil szczególnie dla rodzica jest dodatkowym obowiązkiem. Przedszkolaki i dzieci szkolne nie mogą wielu rzeczy przy zwierzątku zrobić osobiście, wobec czego rodzice powinni dokładnie przemyśleć, czy mają na kolejne zobowiązania czas. Jeśli zaś podejmie się postanowienie o tym, że pupil ma być w domu, to idealnie jest dobrać rasę do charakteru dziecka. Należy też upewnić się, że maluch nie ma tendencji do reakcji alergicznych na futro.

Pośród maluchów ruchliwych szczególnie polecane są pieski. Jeśli mieszka się w domu z ogródkiem, to można pomyśleć o przedstawicielach ras większych. Jeśli zaś ktokolwiek mieszka w bloku, to lepiej wybierać mniejszą rasę. Statystyki dowodzą, że psy mają idealny wpływ na maluchy w spektrum autyzmu, a także na dzieci mające problemy emocjonalne. Opłaca się wybierać wśród ras łagodniejszych i cierpliwych. Kiedy bierze się szczenię, dobrze jest wychowywać go zgodnie z tresurą. Dziecku należy tłumaczyć, że pies będzie potrzebować przestrzeni na odpoczynek i nie można go szarpać. Rodzice i maluchy często są zdecydowani również na koty. Są to zwierzaki samodzielne, sterylne i nie będą potrzebować wyprowadzania na spacer. Spokojne koty będą sprawdzały się już w otoczeniu niemowląt.