Przejdź do treści

Sport z psem – aktywności korzystne dla człowieka i zwierzęcia

spacer

Każdy posiadacz czworonoga wie, że to nie jedynie przyjemność ale także powinności. Można to odczuć szczególnie gdy trzeba wstać wcześnie w chłodny lub dżdżysty poranek i wyjść z własnym podopiecznym na dwór.

W takich momentach raczej nie zauważamy dodatnich stron tego, że coś przymusza nas do ruchu – a warto! Homo sapiens jako jednostka potrzebuje określonej dawki ruchu żeby pozostać zdrowym – odnosi się to tak samo do formy fizycznej jak i psychiki. Zwykły spacer z pupilem trzy razy dziennie pozwala na spełnienie choć części tych potrzeb. A to tylko podstawowy rodzaj aktywności. Nasz czworonóg może być towarzyszem podczas joggingu czy jeżdżenia na rowerze. Będzie to korzystne tak samo dla człowieka jak i dla zwierzęcia – ogólnie psy potrzebują aktywności fizycznej nawet bardziej niż my.

Uprawianie sportu w towarzystwie psa ma też jedną nieoczywistą korzystną cechę – jest ,,protezą” silnej woli. ileż to razy przyrzekaliśmy sobie, że weźmiemy się za sport. A w ilu przypadkach daliśmy radę wytrwać przy tym postanowieniu i systematycznie ćwiczyć? Głupio się przyznać. Wiadomo każdy czasami nie ma siły, ale nie jest to wymówka dla kudłatego zwierzaka podskakującego radośnie koło drzwi. Jakim człowiekiem trzeba by być aby go rozczarować? Także pomimo braku zapału założymy buty na nogi i ruszymy się z domu. A gdy wrócimy poczujemy zadowolenie, że znów przezwyciężyliśmy słabość i daliśmy radość naszego najlepszego towarzysza.

Naturalnie trzeba pamiętać, że o ile wszystkie mają wielkie serce, to jednak pies psu nierówny. Rasy wyhodowane do ciężkich jak Husky czy Samojed będą pędzić nadal, długo po tym kiedy kondycja ich człowieka przepadnie w oddali. Ba, dadzą radę poholować nas na rowerze gdy nie będziemy dawać rady. Natomiast z Maltańczykiem czy niedużym kundelkiem trzeba obchodzić się z większą uwagą. Ciągle jednak nasz psiak na pewno będzie szczęśliwy z faktu, że miał możliwość uczciwie się wyhasać.

Podsumowując, uprawianie sportu – joggingu, kolarstwa czy nawet zwykłe dłuższe spacery w towarzystwie naszego psim przyjacielem to recepta na dobrą formę i świetny nastrój zarówno dla człowieka i dla zwierzęcia.