Przejdź do treści

W jaki sposób zatroszczyć się o higieniczne wnętrza w klinikach oraz przychodniach medycznych oraz weterynaryjnych

kastell

Placówki lekarskie, a także szpitale dla zwierząt, to miejsca, w których trzeba zachować odpowiednią higienę. W związku z tym ich porządkowanie rodzi potrzebę należytej sumienności i wykorzystania odpowiednich przyborów. Przeanalizujmy tę kwestię nieco szerzej.

Porządkowanie punktów świadczących usługi lekarskie bądź dla zwierząt różni się od czyszczenia zwykłych przestrzeni w biurowcach. Tu szmatka do zbierania kurzu i szczotka przemysłowa zdecydowanie to za mało. Nieutrzymanie należytego poziomu czystości może doprowadzić do rozprzestrzeniania się zakażeń oraz chorób. Dlatego higiena ma tu ogromne znaczenie.

Sprzęt do sprzątania

Aby spełnić restrykcyjne normy sanitarne, które mają zastosowanie w przychodniach oraz gabinetach leczenia zwierząt, niezbędne jest wykorzystanie właściwego sprzętu oraz środków higienicznych. Ważna jest również częsta wymiana części, takich jak pady do maszyn czyszczących.
Należytą skrupulatność zachować należy podczas czyszczenia wszelkich powierzchni, również posadzek. W tym celu warto wykorzystać sprzęt, taki jak szorowarka jednotarczowa. Istotne jest, aby po zakończeniu sprzątania wszelkie użyte podczas pracy ściereczki oraz mopy zostały zdezynfekowanie. Bez tego niedopuszczalne jest ich ponowne użycie.
Dobrze jest również zatroszczyć się o czystość przed budynkiem. Tu dobrze sprawdzi się chociażby zamiatarka zasilana elektrycznie, czyszcząca zabrudzenia z chodnika, cegieł i powierzchni wykonanych z asfaltu.

szczotka talerzowa

Następstwa zaniedbania czystości

Za brak należytej czystości w gabinecie medycznym lub weterynaryjnym odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca. Jeżeli dojdzie do nieprawidłowości, na przychodnię będą nałożone surowe kary. Wymagane jest więc nie tylko zaopatrzenie się w dozowniki płynu do dezynfekcji - zobacz na stronie, a także spełnienie wytycznych higienicznych sprawdzanych przez Inspekcję Sanitarną.
Niedostosowanie się do nich grozi zarówno wspomnianymi powyżej karami, jak i w niektórych sytuacjach zamknięciem placówki bądź utratą dobrej reputacji.