Przejdź do treści

Jakie uprawnienia oraz badania są obowiązkowe w zawodach związanych ze zwierzętami?

kot

Nie można ukryć, że ile zawodów tyle jest oczekiwań co do pracowników. Z tego względu opłaca się dowiedzieć, jakie uprawnienia oraz badania są wymagane w gastronomii, jakie na budowie, a jakie przy pracy ze zwierzętami.

W gastronomii wyjątkowo ważne jest to, żeby zachować reguły związane z bhp. Kontakt z jedzeniem wymaga sterylności. Z tego względu właściciele firm oczekują tego również od kucharzy, jakich zatrudnią. Będzie zależeć im na tym, by były to osoby, które nie tylko mają doświadczenie w wykonywaniu obowiązków na kuchni, lecz również by miały aktualnie zrobione badania lekarskie np. we Wrocławiu oraz książeczkę sanepidowską. Poza ukończeniem placówki oświatowej o profilu gastronomicznym będzie również ważne to, czy osoba na stanowisku kucharza albo szefa kuchni umie pracować w zespole oraz ma nienaganną prezencję.

Podobne wymagania dotyczą obsługi danego obiektu. W budownictwie na podobnej zasadzie trzeba mieć aktualne badania i dlatego obowiązkowe jest to, żeby mieć aktualne, poprawne wyniki od eksperta, którym jest lekarz medycyny pracy we Wrocławiu oraz posiadać doświadczenie zawodowe. W wypadku osób zatrudnionych na placu budowy nie ma aż tak dużego znaczenia poziom wykształcenia, jak właśnie to, jakie konkretnie umiejętności ma pracownik. Specjalne wymagania jakimi są odgórnie wyznaczone badania sanitarno epidemiologiczne - przeprowadzane np. we Wrocławiu konieczne są przy produkcji żywności. Na podstawie takich badań można wyznaczyć, czy osoba, która będzie miała kontakt z jedzeniem nie jest zakażona durów rzekomych A,B,C, czy innych pałeczek z rodzin salmonella albo shigella.

pies

Innego rodzaju, specjalne kompetencje trzeba również mieć, kiedy chciałoby się pracować na wysokościach. Z tego względu badania wysokościowe konieczne są u osób, które chciałyby podjąć pracę na sporych wysokościach. Należy w tym zamierzeniu odwiedzić laryngologa, okulistę oraz specjalisty od układu nerwowego.

Kiedy zaś ktoś chce pracować ze zwierzętami, to musi mieć ukończone technikum weterynaryjne albo studia zootechniczne oraz biologiczne. Osoba taka powinna również mieć wzorowe nastawienie do zwierząt. Jak wobec tego da się zauważyć, w każdej dziedzinie wymagania są odmienne.