Przejdź do treści

Wyposażenie gabinetu weterynaryjnego

wet

Pracowanie w domu wydaje się być wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem, szczególnie jeżeli zamieszkujemy w okolicy, w którym można oczekiwać dużego zainteresowania naszymi usługami. Dobrym przykładem są gabinety lekarskie lub weterynaryjne jeśli prowadzący je doktor czy weterynarz rezyduje na przedmieściach. W jaki sposób wyposażyć taki gabinet? Nie jest to takie oczywiste jak zamontowanie tabliczki nad wejściem i zawieszenie fartuszka medycznego na wieszaku.

Kluczową sprawą jest dostosowanie się do wymagań zapisów prawa, dotyczących tych kwestii. Generalne wymogi lokalowe opisane są w art. 22 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Dowiemy się stamtąd, że dla przykładu gabinet nie znajduje się w osobnym budynku ma być odseparowany od pomieszczeń pełniących inne role. Wymóg taki warto jest znać już w trakcie planowania budynku. Jeśli jednak dostosowujemy istniejący budynek, to najpewniej wymagana będzie większa przebudowa. W gabinecie obowiązkowo muszą być zamontowane zlew i umywalka z zimną i ciepłą wodą. Oprócz tego konieczne są pojemniki z mydłem i preparatem odkażającym oraz jednorazowe ręczniczki i oddzielny śmietnik na nie.

Oddzielną kwestią jest umeblowanie. Jak każdy szanujący się gabinet, również ten medyczny powinien posiadać biurko i komfortowy fotel. Oczywiście pacjent też powinien mieć zapewnione miejsce. W temacie pomieszczenia medycznego jest to krzesło i kozetka, natomiast w gabinecie dla zwierząt - krzesło dla opiekuna i blat dla pupila. Środki medyczne najwygodniej jest przechowywać w szafkach przeszklonych co pozwoli na łatwy wgląd w ich zawartość. Warto jest też tak rozplanować układ mebli aby mieć możliwość łatwo korzystać z często używanych rzeczy. Półkę z tego typu rzeczami jak gogle ochronne czy maski ochronne na twarz sensownie jest mieć pod ręką, tak aby nie musieć wstawać po nie każdorazowo gdy potrzeba ich użyć. Ważne jest także aby całe wyposażenie gabinetu było bezproblemowe do czyszczenia.

W oczywisty sposób, wspomniane zostało jedynie ogólne umeblowanie. Gabinety specjalistyczne: ginekologiczne, laryngologiczne czy stomatologiczne będą mieć umeblowanie właściwe do swojej funkcji. Te ostatnie dla przykładu będą posiadać specjalny fotel zabiegowy oraz dedykowany sprzęt jak choćby irygator dentystyczny. Wyposażając gabinet dobrze kupić sprzęt wysokiej jakości, który posłuży przez długi czas. Nie warto oszczędzać na wyposażeniu, kupując rzeczy nieznanych firm. Jest całkiem prawdopodobne, że choćby irygatora Panasonic będziemy używać znacznie dłużej niż tańszego substytutu jakiejś mało znanej marki.

Podsumowując, założenie gabinetu w domu jednorodzinnym jest wykonalne, chociaż wymaga przemyślenia w temacie rozkładu pomieszczeń i wyposażenia.

Wyposażenie gabinetu w fartuchy medyczne i irygatory dentystyczne znajdziesz w sklepie Novamed.